اميد حيدري"مدیر سایت"

      «مهندس امید حیدری» کارشناس ارشد مهندسی مواد و متالورژی ، با سابقه ای بیش از 12 سال تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و همچنین 10 سال سابقه فعالیت مستمر در صنعت متالورژی و صنایع خودروسازی می باشد. اطلاعات و نظارت ایشان در گرایشهای مهندسی مواد و متالورژی ، جوش و مکانیک پشتوانه علمی این سایت و مطالب آن می باشد. 

ارائه مقاله توسط مهندس امید حیدری با همکاری شرکت پارس خودروی سایپا در چهارمين کنفرانس ملي مديريت دانش

پذيرش مقاله مهندس امید حیدری در کنفرانس بین المللی مواد در هندوستان و ثبت در ISI

رزومه مهندس امید حیدری

 

معرفي رشته مهندسي متالورژي

      مهندسی متالورژي و مواد یکی از رشته‌های مهندسی است که به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. این رشته به عنوان یک رشته مستقل، قدمتی حدود هفتاد ساله دارد. در ایران نیز از حدود ۴۰ سال قبل، این رشته در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. به جرات می‌توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق مصنوعات بشری که در اطراف خود می‌بینیم. حاصل تلاش مهندسین مواد است. اگر به اتومبیل، قطار و هواپیما توجه کنیم، قسمت‌های اصلی آن مثل بدنه، شیشه و موتور از مواد تشکیل شده است. در ساختمان‌ها، تمام قطعات فلزی به کار رفته در اسکلت ساختمان، تمام مواد اولیه سیم کشی، مواد به کار رفته در لوله کشی‌های آب، شوفاژ، گاز، وسایل و لوازم خانگی و... تماماً به مهندس مواد مربوط می‌شود. در حال حاضر رشته‌ی مهندسی مواد در سطح دانشگاه‌های ایران در مقطع کارشناسی، در سه گرایش، دانشجو می‌پذیرد که عبارتند از: ...(ادامه مطلب)

كاربردهاي متالورژي در صنايع

 

این تعریف که(متالورژی از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است)، بخوبی تاریخچه طولانی و جالب رشته متالورژی را بیان می‌کند. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالورژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. این علم، فرآوری مواد معدنی از کانه‌های آنها (جداسازی از سنگ معدن)، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دادن آنها را در بر می‌گیرد. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌ عنوان صنعت مادر شناخته شده، با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی، نقش آن آشکارتر می‌گردد. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که ساکنین فلات ایران، جزو اولین اقوامی بوده‌اند که به کشف فلزات و استفاده از آن نائل گردیده‌اند. با در نظر گرفتن این سابقه دیرینه، همچنین نقش روز افزون فلزات در زندگی بشر و وجود معادن غنی متعدد در کشورمان لازم است که دست‌اندرکاران متالورژی در شناسایی هر چه بیشتر این رشته کوشا بوده، به طریقی سطح اطلاعات علمی و فنی سایرین را در این زمینه بالا ببرند.(ادامه مطلب)

 

 

کاربردهای متالوژی در صنایع

كاربردهاي متالورژي در صنايع 

مهندسی متالورژی و مواد از لحاظ گستره ی کاربرد، وسیع ترین شاخه مهندسی در بین تمام علوم مهندسی باشد و تفاوت اصلی آن با سایر شاخه های مهندسی، واسطه بودن آن بین علوم پایه و علوم مهندسی است. نقشی کلیدی این رشته در پیشرفت صنایع فوق مدرن و جدید مانند صنایع هسته‌ای، صنایع انرژی، پزشکی، اپتیک، الکترونیک، کامپیوتر، صنایع نظامی و هوافضا و ... قابل چشم پوشی نبوده و بدون پیشرفت در زمینه مهندسی مواد، هیچگونه احتمالی برای رشد این صنایع قابل تصور نبوده است.

با توجه به نام و محتوی این رشته ملاحظه می‌شود که در این رشته از علم شناخت فلزات و آلیاژها در جهت کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. علم متالورژی که یکی از شاخه‌های علم مواد می‌باشد در زمینه طراحی و تولید آلیاژهای صنعتی کاربرد دارد. کلیه قطعات مکانیکی که در صنایع مختلف بکار می‌رود از فلزات و آلیاژهای گوناگونی ساخته شده اند. انواع فولادها و چدن‌های آلیاژی، آلومینیم و آلیاژهای آن، مس، منیزیم، روی و سایر فلزات به‌طور وسیع در ساخت انواع قطعات صنعتی مورد مصرف قرار می‌گیرند

تولید قطعات فلزی و غیرفلزی با قابلیت‌های ویژه مثل سوپر هادی‌ها، آلیاژهایی با ویژگی مقاومت به سایش بالا، قطعات مقاوم در برابر خوردگی و اکسیداسیون و همچنین مقاوم دربرابر حرارت‌های بالا، بشر را قادر ساخته تا در عرصه صنعت و تکنولوژی به پیشرفت‌های کنونی برسد. بنابراین می توان گفت که در طراحی و ساخت اکثر مصنوعات بشری در تیم طراحی یا ساخت، در کنار مهندسین برق، مکانیک، شیمی، عمران و صنایع حضور مهندسین مواد الزامی و غیرقابل اجتناب می‌باشد.

رشته مهندسی متالورژی ومواد علاوه بر کاربردهای متداول که در صنایع گوناگون دارد در جهت طراحی و تولید مواد پیشرفته به‌سرعت در جهان در حال توسعه می‌باشد. مواد مغناطیسی نو با خواص برتر، استفاده از مواد مرکب (کامپوزیت) پایه فلزی‌، ساخت مواد پیشرفته از طریق ترکیبات بین‌فلزی، ‌استفاده از آلیاژهایی که می‌توانند جایگزین اعضای بدن انسان شوند، ایجاد آلیاژهای سبک جهت تولید قطعات حساس، ‌طراحی و تولید آلیاژهایی که در دماهای بالا به‌کار می‌روند،‌ طراحی آلیاژهایی که در شرایط ویژه و سخت کاربرد دارند مثال‌هایی از کاربرد رشته متالورژی صنعتی در تولید مواد پیشرفته می‌باشد. در سال‌های اخیر رشته‌هایی مانند مواد زیستی و نانوتکنولورژی مورد توجه بسیاری از محافل علمی، تحقیقاتی و صنعتی جهان قرار گرفته است که رشته متالورژی صنعتی می‌تواند نقش اساسی در جهت توسعه این‌گونه مواد پیشرفته ایفا نماید.

مهم ترین زمنیه های کاربردی مهندسی متالورژی ومواد در ذیل آمده است:

 

 

صنایع خودرو سازی

صنایع دریایی

صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

صنایع ماشین‌سازی

صنایع نظامی

صنایع ریلی

صنعت ساختمان

صنایع شیمیایی

صنعت نفت وگاز وپتروشیمی

صنایع غذایی و صنایع تبدیلی

صنایع پزشکی ، دارویی و بهداشتی

صنایع برق و الکترونیک

صنایع نوین

صنایع نساجی

صنایع لاستیک و پلاستیک

صنایع جواهرسازی

و.......

 بعنوان مثال کاربرد مهندسی متالورژی و مواد در صنایع خودروسازی افزایش مدل، بهبود عملکرد به همراه حفظ امنیت، کیفیت و سوددهی، از مواردی است که در صنعت خودروی امروز مورد توجه قرار می‌گیرد. با توجه به موارد فوق، توسعه مواد و فرایندهای تولید جدید ضروری بنظر می‌رسد.توسعه علم مواد طی 20 سال گذشته فرصتهای بسیاری را برای صنعت ایجاد کرده است. معرفی مواد جدید این امکان را فراهم ساخته است که صنعت بتواند با افزایش محصول، بهینه کردن عملکرد و در بسیاری از موارد، بهبود امنیت و روشهای مدیریت محیط زیست، درهای توسعه را به روی خود بگشاید.
کامپوزیت از جمله مواد جدیدی است که می‌تواند خواستهای خودروسازان را در موارد فوق برآورده کند.
اما یکی از موانع بکارگیری کامپوزیتها در صنعت خودرو، هزینه بالای مورد نیاز در بخش تحقیق و توسعه مربوط به آن می‌باشد.
نکته دیگر آنکه خودروها یکی از منابع آلاینده محیط زیست می‌باشند که چه در حین مصرف (تولید گازهای گلخانه‌ای) و چه پس از دورة عمر (قطعات غیرقابل بازیافت) باعث آلودگی محیط زیست می‌گردند. بر این اساس سیاست‌های توسعه‌ای کشورهای پیشرفته به نحوی شکل گرفته که صنایع خودروسازی را در جهت توسعه و کاربرد کامپوزیت‌های قابل بازیافت تشویق نماید.
امروزه صنعت خودروسازی از تکنولوژی کامپوزیت (مواد مرکب)، در جهت کاهش وزن و افزایش عمر خودروها استفاده می‌کند و انتظار می‌رود در خودروهای آینده کامپوزیتها بخش بزرگی از خودرو را تشکیل دهند. با این حال این تکنولوژی در کشور ما چندان توسعه نیافته است

-------------------- سعي كنيد با اصول ساده روانشناسي آشنا شويد. --------------------

سرخط آخرين مطالب!

ورود به سایت

حاضرین در سایت

در حال حاضر 18 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

 

خبرنامه

شما اینجا هستید:   خانه ويژهکاربردهای متالوژی در صنایع
| + - | RTL - LTR

برای حمایت از ما امتیاز دهید
مهندسي متالورژي یک سايت علمي مهندسي دانشگاهي است كه تحت قوانين GNU/GPL کار می کند.