اميد حيدري"مدیر سایت"

      «مهندس امید حیدری» کارشناس ارشد مهندسی مواد و متالورژی ، با سابقه ای بیش از 12 سال تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و همچنین 10 سال سابقه فعالیت مستمر در صنعت متالورژی و صنایع خودروسازی می باشد. اطلاعات و نظارت ایشان در گرایشهای مهندسی مواد و متالورژی ، جوش و مکانیک پشتوانه علمی این سایت و مطالب آن می باشد. 

ارائه مقاله توسط مهندس امید حیدری با همکاری شرکت پارس خودروی سایپا در چهارمين کنفرانس ملي مديريت دانش

پذيرش مقاله مهندس امید حیدری در کنفرانس بین المللی مواد در هندوستان و ثبت در ISI

رزومه مهندس امید حیدری

 

معرفي رشته مهندسي متالورژي

      مهندسی متالورژي و مواد یکی از رشته‌های مهندسی است که به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. این رشته به عنوان یک رشته مستقل، قدمتی حدود هفتاد ساله دارد. در ایران نیز از حدود ۴۰ سال قبل، این رشته در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود. به جرات می‌توان گفت که اکثریت قریب به اتفاق مصنوعات بشری که در اطراف خود می‌بینیم. حاصل تلاش مهندسین مواد است. اگر به اتومبیل، قطار و هواپیما توجه کنیم، قسمت‌های اصلی آن مثل بدنه، شیشه و موتور از مواد تشکیل شده است. در ساختمان‌ها، تمام قطعات فلزی به کار رفته در اسکلت ساختمان، تمام مواد اولیه سیم کشی، مواد به کار رفته در لوله کشی‌های آب، شوفاژ، گاز، وسایل و لوازم خانگی و... تماماً به مهندس مواد مربوط می‌شود. در حال حاضر رشته‌ی مهندسی مواد در سطح دانشگاه‌های ایران در مقطع کارشناسی، در سه گرایش، دانشجو می‌پذیرد که عبارتند از: ...(ادامه مطلب)

كاربردهاي متالورژي در صنايع

 

این تعریف که(متالورژی از قدیمی‌ترین هنرها و یکی از جدیدترین علوم است)، بخوبی تاریخچه طولانی و جالب رشته متالورژی را بیان می‌کند. از زمانی که بشر فلز را شناخت، متالورژی را به‌عنوان یک هنر فرا گرفت. این علم، فرآوری مواد معدنی از کانه‌های آنها (جداسازی از سنگ معدن)، ذوب، تصفیه و تولید شمش، بهبود خواص و تهیه آلیاژها و فن کار بر روی فلزات و شکل دادن آنها را در بر می‌گیرد. صنعت متالورژی در جهان از دیرباز به‌ عنوان صنعت مادر شناخته شده، با پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی، نقش آن آشکارتر می‌گردد. شواهد باستان شناسی نشان می‌دهد که ساکنین فلات ایران، جزو اولین اقوامی بوده‌اند که به کشف فلزات و استفاده از آن نائل گردیده‌اند. با در نظر گرفتن این سابقه دیرینه، همچنین نقش روز افزون فلزات در زندگی بشر و وجود معادن غنی متعدد در کشورمان لازم است که دست‌اندرکاران متالورژی در شناسایی هر چه بیشتر این رشته کوشا بوده، به طریقی سطح اطلاعات علمی و فنی سایرین را در این زمینه بالا ببرند.(ادامه مطلب)

 

 

اخبار

 

ورود "ویژه دانشجویان مدیر سایت"

 

تالار پرسش و پاسخ

 

 

 

جزوات آموزشي

 

 

 
-------------------- هرگز در حضور كارمندان با ديگر معاشرين خود، پشت سر افراد بدگويي نكنيد. --------------------

سرخط آخرين مطالب!

ورود به سایت

حاضرین در سایت

در حال حاضر 7 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

 

شما اینجا هستید:   خانه
| + - | RTL - LTR

برای حمایت از ما امتیاز دهید
مهندسي متالورژي یک سايت علمي مهندسي دانشگاهي است كه تحت قوانين GNU/GPL کار می کند.